A jeśli będziecie grzeczni i grzeczne oraz będziecie się ładnie kłaniać swoim Panom, to dostaniecie pieniądze na drogi. 

Ponad 34,5 miliona złotych na inwestycje drogowe na Sądecczyźnie!

Na most, albo na szkołę, żeby Wasze dzieci łudziły się, że mają równy start z dziećmi Pana, które kształcą się na Harvardzie.

Tylko musicie być mili, nie okazywać niecierpliwości, a tym bardziej niezadowolenia. A gdyby przyszło wam do głowy na Panów nie głosować, to drogi, mostu ani szkoły nie będzie, a będzie o wiele gorzej, bo kto wie… Może za jakiś czas zaczną wtrącać do lochu albo batożyć na rynku.

Taka to jest polityka – feudalna. W feudalizmie dominowała gospodarka określana mianem pańszczyzny, którą Wikipedia charakteryzuje poniższymi słowami, a ja dodaję w nawiasach od razu porównanie do czasów współczesnych.

„Ziemia dzieliła się zasadniczo na trzy części: domenę posiadaną przez pana (cała przestrzeń publiczna + lasy państwowe), wolną własność chłopską (wasze domy wybudowane za ciężką krwawicę, otoczone niewielką działką) i pola użytkowane przez chłopów, lecz prawnie będące własnością seniora (terytorium gmin). Chłopi byli zobowiązani do uprawy całości gruntów, za część dzierżawioną musieli opłacać czynsz (plus liczne podatki), ponadto pan posiadał nad nimi prawo sądzenia i karania (upolityczniona prokuratura, KRS i Sąd Najwyższy), jeżeli w obrębie seniorii istniał kościół bądź kaplica, chłopi zmuszeni byli oddawać dziesiątą część zbiorów na jej potrzeby (fundusz kościelny). Gospodarka w obrębie seniorii w większości wypadków stanowiła obwód zamknięty i bardzo trudno ulegała urynkowieniu (oligarchizacja, nepotyzm, kumoterstwo, korupcja na styku biznesu i polityki)

Wspomniano też, że mimo wielu ciężarów, chłopi czasem dobrowolnie oddawali się panu w opiekę w zamian za ochronę przed najeźdźcami (uchodźcy, LGBT i gender).

Panowie poza tym, że łoili ich siły robocze po 6 dni w tygodniu i bardzo dbali o to by mogli wegetować na pograniczu minimum biologicznego, czasem mieli też gest. Chcieli chłopów np. oświecić albo wyleczyć, albo dawali im trochę posiłku ze swojego stołu z okazji świąt (droga, most, ośrodek kształcenia, jednorazowa, enta emerytura lub bon wakacyjny).

„Szlachta polska była niesłychanie efektywna w odbieraniu absolutnie wszystkiego ponad to minimum, które pozwalało trzymać poddanych na granicy biologicznego przeżycia.”

I nie dopuszczała do siebie żadnej zgubnej myśli o tym, że gdyby chłopów uwolniła od pańszczyzny, albo chociaż pozwoliła godnie zarobić, to oni sami by sobie jakoś poradzili. Tak jak współcześnie polska prawica z Prawem i Sprawiedliwością, nie dopuszcza myśli o tym, że pieniędzy nie wydaje się na okazjonalne dary, tylko na reformy systemowe. I, że jeśli stanowimy jeden kraj, razem tu gospodarujemy, to nie powinno mieć znaczenia takie lub inne poparcie w danym regionie, jakieś układy legalnie wybranych władz, a o budżecie centralnym powinno decydować kryterium sprawiedliwości lub jakieś głębszej refleksji nad kierunkiem rozwoju.

Nie przyznawane raz na jakiś czas 14-ste emerytury, ale stała podwyżka emerytur. Nie bony na wakacje, ale zwalczenie śmieciówek i podwyższony zasiłek dla bezrobotnych.

Tymczasem na reformę czeka ochrona zdrowia, cały obszar wsparcia społecznego, system podatkowy cisnący najbiedniejszych, wysoka emisja CO2, susza, smog, niskie wynagrodzenia budżetówki i komunikacja publiczna obecna tylko w wielkich miastach.

Kiedy ludzie są już na skraju wytrzymałości Panowie i Panie wyciągają ten swój talon na balon, licząc na to, że mamy pamięć złotej rybki, że i tym razem się uda i niezadowolenie nie wybuchnie. Pojedziemy sobie na te pierwsze i ostatnie wczasy nową drogą i zapomnimy, że niedługo zabierze nas z tego świata przedwcześnie brak nowoczesnej terapii onkologicznej, a 500 plus na dziecko nie starcza już na te wszystkie korepetycje, które trzeba opłacać, odkąd publiczna oświata przy okazji pandemii nieoficjalnie zaprzestała działalności świadczenia usług edukacyjnych w spartaczonych deformą placówkach. 

Ku pokrzepieniu:

ZDJĘCIE: Miasto NS, Gazeta Krakowska   , Gazeta Krakowska 2, You Tube zespół RUTA