Ogólnopolski Strajk Kobiet jest oddolnym, niezależnym ruchem społecznym zdeterminowanych kobiet i wspierających ich mężczyzn. Jest nieformalną, bezpartyjną inicjatywą kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które organizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą.

Czarne protesty OSK doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Sukces zawdzięcza się maksymalnemu rozproszeniu protestu tzn. temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce i stać się organizatorem bądź uczestnikiem manifestacji.

Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach. Niedługo po Polkach na ulice wyszły bowiem m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej.

OSK jest przekonany, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – ponieważ kobiety są wszędzie. W powołanej przez Polki i Argentynki koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet wzięły udział kobiety z ponad 60 państw, organizując 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”, tworząc historyczne, światowe wydarzenie, dające wyraz zjednoczenia w wartościach, prawach i ideałach.

Symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet stała się czarna parasolka i wieszak.

Szybko i prężnie rozwijający się kobiecy ruch społeczny, usystematyzował się powołując tzw Radę OSK, podejmującą głównie w mediach społecznościowych decyzje o planowanych działaniach i ewentualnym wsparciu  innych antyrządowych akcji. Radę tworzą przedstawiciele miast zaangażowanych w organizację Strajków Kobiet, zarówno tych mających miejsce 3 października 2016 r., jak i tego z 8 marca 2017.

Przy okazji jubileuszu 25 lecia istnienia Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny,OSK otrzymał wyróżnienie za działalność na rzecz kobiet! Nagroda ta jest dorobkiem wszystkich kobiet, które wyszły na ulice by stawić opór rządzącym, uderzających w ich prawa, wolność i godność.

Ogólnopolski Strajk Kobiet jest ruchem samodzielnie finansującym się a pieniądze, którymi dysponuje pochodzą z tak zwanych dobrowolnych zrzutek. Przeznaczane są one głównie na wsparcie finansowe mniejszych, polskich miejscowości w organizacji Strajków.

W Nowym Sączu również działa grupa, która współtworzy OSK. Także dzięki niej udało się zorganizować pierwsze manifestacje w mieście, które były skupione na prawach kobiet. Posiadając konto na Facebooku każdy może do niej dołączyć i na bieżąco dowiadywać się o akcjach takich jak ,,Precz z klauzulą sumienia” lub sprzeciw wobec poturbowania jednej z działaczek w trakcie tzw. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie.