Opisaliśmy dotąd 3 fakultatywne Programy. Dotyczyły one działań tzw. miękkich: edukacji, zdrowia i seniorów. Określenie „miękkie” jest niefortunne, ponieważ stygmatyzuje takie działania, sugeruje, że są mniej ważne, bo są … miękkie. Zaproponowane przez nas działania, będąc miękkimi, są jednak twarde w skutkach.

Nie jesteśmy jednak monotematyczni i tym razem jednak skupimy się na propozycji działań twardych, infrastrukturalnych. A jak już, to ta infrastruktura będzie miała wymiar strategiczny i mocno emblematyczny. Za realizację takich inwestycji przechodzi się do historii miasta na wieki.

Ratusz zbudował Lucjan Lipiński i to w 3 lata, projektował go miejski architekt Jan Peroś. Tak przeszli do historii miasta, a ratusz jest prawdziwą ozdoba Sącza, jego spektakularnym emblematem, bo tak się Sącz pokazuje, podobnie jak Paryż z wieżą Eiffla.

Trzeba nam takich inicjatyw i inwestycji, które dużo ważą. Patrząc na sprawę strategicznie, najważniejszą częścią miast są ich centra, starówki. Nie będziemy dawać oczywistego przykładu Krakowa.

Starówka w Sączu jest ładna, szkoda, że pustoszeje. Ale ta starówka może być piękniejsza i może także ożyć dla mieszkańców miasta, ale i dla turystów, a tym samym dla inwestorów. To się samo napędza poprzez sprzężenia zwrotne. Im więcej ludzi na starówce, tym więcej inwestycji, a im więcej atrakcji, tym więcej ludzi, mieszkańców i turystów. To takie proste przecież.

Dlaczego starówka pustoszeje teraz? Powstały galerie handlowe i tam przeniosło się życie, jego nerw. Niestety. Kiedyś na zakupy szło się do centrum miasta. Na Jagiellońskiej, w Rynku były najlepsze sklepy, restauracje. Teraz mamy galerie i hale handlowe. Obecnie ruch dobił covid.

Na sądecką starówkę musi być dobry pomysł, aby na powrót stała się tętniącym sercem miasta. Ale także jego wizytówką, odnowionym, pięknym obliczem. A może nawet jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce. Jej siłą może być właśnie kameralność, ale także dobry scenariusz, taki z suspensem.

CO ZROBIĆ

Przede wszystkim trzeba wejść na terytorium wyobraźni

Rewitalizować starówkę poprzez odbudowę Zamku Królewskiego i stworzenie sądeckiego traktu królewskiego od Rynku do Zamku. Na trakcie: wstrzymać ruch, odnowić elewacje ulic, implementować ciekawą roślinność, powiązać z nadbrzeżem Dunajca, poniżej Panoramy i Zamku. Dla wytrwałych dostępna będzie trasa do Parku i muszli koncertowej. Tak trasy spacerowe staną się krwiobiegiem, centrum i samej starówki.

Można sobie wyobrazić: uliczki, alejki, zakamarki, kafejki, salki koncertowe, bistra, małe kino studyjne, gustowne sklepy, lodziarnie, klimatyczną iluminację, galerie sztuki. Latem gwar, dźwięk dobrej muzyki, zapach dobrej kuchni, bryza znad Dunajca, zachód słońca z murów Zamku Królewskiego…

Takich kawiarni jak obecna Prowincjonalna będzie … 10, jedno francuskie bistro, restauracyjka gruzińska, a obok ormiańska, niedaleko winiarnia prowansalska, a naprzeciwko kino studyjne. 100 metrów dalej klub muzyczny, gdzie w piątki grają nowoorleański jazz. W piwiarni, z bawarskim i czeskim piwem, będzie można obejrzeć mecze LM, albo w pubie irlandzkim.

Dla wrażliwych otwarta będzie galeria malarstwa i rzeźby, gdzie można porozmawiać o sztuce z Szarkiem i Hebdą i napić się kieliszka chłodnego wina wytwarzanego w sądeckich winnicach. Dwie lodziarnie podawać będą najlepsze lody w Polsce. Będzie czynna także chińska herbaciarnia prowadzona przez Chińczyka z regionu Fuijan. Nie może zabraknąć klimatów sefardyjskich nawiązujących do dzielnicy żydowskiej sprzed wojny, jak na Kazimierzu w Krakowie.

Będzie to i znacznie więcej. Będzie także atmosfera, potrzebny fluid, który będzie działał jak magiczny magnes.

Przyjdą ludzie, zajadą turyści, pojawią się inwestycje. Starówka może ożyć, jak Powiśle w Warszawie. Kiedyś tam były chaszcze i pijaczkowie, dzisiaj to jedna z największych imprezowni w Europie. W Sączu nie uda się takiej skali uzyskać, ale namiastkę można stworzyć.

Teraz mamy Rynek i Jagiellońską, a po rewitalizacji starówka powiększy się, podwoi i potroi powierzchnie, ale wzdłuż osi: Ratusz – Zamek Królewski. Trzeba zatem odbudować Zamek i konstruktywnie zaplanować osie ulic i uliczek. Dobrze zaprojektować parkingi i komunikację w centrum miasta.

INWESTORZY

Jeżeli miasto – PLH – stworzy taką starówkę, jej szkielet, układ, to aby pobudzić życie należy zaprosić tam inwestorów. Dodatkowo dać zachęty w postaci ulg miejskich, choćby okresowych.

ORYGINALNOŚĆ

Ciekawą inicjatywą, takim stemplem, byłoby zaadaptowanie do tej przestrzeni sztuki, na przykład układu instalacji, rzeźby współczesnej. Profesor Andrzej Szarek zaprojektowałby taki układ rzeźb na zasadzie … pokoju zagadek. Rzeźby wykonaliby najlepsi rzeźbiarze współcześni z Polski. Sącz stałby się tym samym mecenasem rzeźby współczesnej. Czy wszystko musi się odbywać  i znajdować w wielkich miastach?

 

Tak o Zamościu myślał Zamojski onegdaj. PLH może podążać jego śladem. Tak PLH może przejść do historii miasta na trwałe, bo starówka będzie żyć i się rozwijać, to o niej będzie się mówić, jako symbolu miasta. Pojawi się także ważny syndrom psychologiczny, bo taka inwestycja wpłynie na poczucie dumy mieszkańców z miasta. Nowy Sącz sanie się dzięki temu bardziej metropolitalny dla całej Sądecczyzny.

Często o Nowym Sączu mówi się jako o mieście królewskim, aby to zyskało pełne pokrycie powinien zostać odbudowany Zamek Królewski. Kraków bez Wawelu byłby … mniej królewski.

Budowanie biurowca nie jest taką inwestycją, mały stadion jest potrzebny, ale on nigdy nie stanie wizytówką miasta. Nie budujmy nowego ratusza. Odbudujmy Zamek Królewski, rewitalizujmy i powiększmy starówkę. PLH preferuje budowanie i na pewno to zrozumie.

Tymczasem … POMÓŻMY PREZYDENTOWI HANDZLOWI inspirując go ambitnymi pomysłami.

A może mieszkańcy Nowego Sącza powinni stworzyć społeczne forum poparcia dla tego pomysłu?

 

Postanowiliśmy … rzucić kości.

Inicjatywa Nowosądecka

 

Część o seniorach i seniorkachhttp://prze-sacz.pl/pomozmy-prezydentowi-handzlowi-seniorzy/

Część o zdrowiu – Część o zdrowiu – http://prze-sacz.pl/pomozmy-prezydentowi-handzlowi-zdrowie/

Część o edukacji – http://prze-sacz.pl/pomozmy-prezydentowi-handzlowi-edukacja/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
3 lat temu

Fajne pomysły na ożywienie starówki. Odbudowa zamku to jeden z priorytetów. Mógłby się tam mieścić – oprócz muzeum – hotel, restauracja, kino, punkt widokowy itp. Wokół Zamku park z ławeczkami i zejście nad Dunajec. Już jest tam ścieżka rowerowa, z której korzystają piesi, powinny jeszcze pojawić się ławeczki. Również nad samym brzegiem rzeki umieściłbym ławeczki na których można usiąść i relaksować się podziwiając nurt rzeki, a dalej duży plac zabaw dla dzieci – największy w mieście, tak by chciały tam przychodzić na spacer rodziny z dziećmi – mógłby być w okolicach Parku Strzeleckiego. W parku Strzeleckim wieża widokowa z której rozciągałby się widok na cały Nowy Sącz, a w przejrzyste dni widać byłoby Tatry- to byłaby duża atrakcja dla mieszkańców miasta i nie tylko.
Wracając do Zamku – można by ożywić plac pod zamkiem – umieścić duże koło widokowe z wagonikami – podobne do tego w Krakowie. To byłoby miejsce gdzie spotyka się dużo zakochanych par na swoje randki, a poza tym z którego można podziwiać panoramę miasta znajdując się w górnych wagonikach.
Jeśli chodzi o okolice Zamku – podobno stary młyn ma być odnowiony – dobra wiadomość.

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Jeśli się to uda wszystko zrobić te piękne kawiarnie itp. to inwestorzy powinni być zwolnieni z podatków, opłat i czynszów do granic minimalnych co najmniej na 5-10 lat aby cena świadczonych usług była również zminimalizowana po to by zachęcić nie tylko przypadkowych turystów ale i obywateli do korzystania z tego. Jeśli będzie taniej niż w galeriach to i młodzież przeniesie się na starówkę. Aby nie windować cen wprowadzić urzędowe marże i kontrolować. Zwolnienie z podatków, czynszu itp. nie może być źródłem dodatkowego dochodu. Inaczej nic z tego nie będzie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x