Poprzednio, w ramach tej inicjatywy POMÓŻMY… pisaliśmy na temat edukacji w Nowym Sączu. Podsuwaliśmy prezydentowi Handzlowi pomysł, w dobrej wierze, bo chcemy pomóc. Tym razem chcemy przedstawić pomysł na działania związane ze zdrowiem w Nowym Sączu, których inicjatorem może zostać Prezydent Ludomir Handzel.

To PLH trzyma złoty róg, to on może zadąć w niego i zrealizować znaczące przedsięwzięcia dla miasta. Edukacja to ważna sprawa, ale zdrowie jest najważniejsze i to jest oczywistość, wręcz truizm.

Co może zrobić prezydent miasta na obszarze zdrowia, jeżeli nie jest właścicielem infrastruktury szpitali, przychodni? Tak, to prawda, leczenie ludzi to nie jest prerogatywa prezydentów miast.

Ale czy rzeczywiście nic nie można zrobić? To zależy jak się podejdzie do zagadnienia. Leczyć nie można, ale zapobiegać leczeniu już można. Medycyna od dawna wykazała, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Taniej zapobiegać niż potem leczyć.

Prezydent może być zatem aktywny na polu PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ. W tym obszarze może być także aktywny PLH i jego administracja, mogą zostać uruchomione programy i środki. Mogą zostać zaangażowane adekwatne instytucje i ludzie.

Ta inicjatywa może także stać się częścią flagowej Karty Nowosądeczanina. Ona powinna się rozwijać, bo chyba taki był jej zamysł i nie skończy się na parkingach, przejazdach i handlu.

Punktem wyjścia koncepcji Programu i jego sensem jest zatem profilaktyka. Podobnie jak w przypadku edukacji trzeba postawić sobie ambitny cel. Niech on będzie zawarty w zdaniu:

Nowy Sącz miastem o najlepszej profilaktyce zdrowotnej w Polsce.

To zdanie brzmi podobnie do tego o edukacji. Gdyby tak się stało, to wielu chciałoby żyć w Nowym Sączu, wielu chciałoby w nim osiedlić się, bo to ważne  powody dla takich decyzji. Takie atrybuty tworzą różnicę.

Teraz należy się zastanowić jako zrealizować. Trzeba podzielić problem na części i zdefiniować rozwiązania. Trzeba także od czegoś zacząć, aby potem poszerzać pole działań. Ten program jest skalowalny, ważne aby zacząć i go rozwijać, optymalizować.

ORGANIZACJA PROGRAMU

Podobnie, jak w przypadku edukacji, to wymaga szczegółowych rozwiązań, które powinny zostać opracowane przy udziale lekarzy, ale także logistyków i finansistów, ale także speców od marketingu, ludzi którzy ożywią ten Program. Trzeba określić wymiary Programu: adresatów, schorzenia, podmioty realizujące, promocję, logistykę, koszty, skalowalność, rozwój. Poniżej postaramy się zaproponować coś na początek, jakieś punkty wyjścia.

DLA KOGO

Na początek dla dwóch istotnych grup: A. Dzieci do 15 roku życia. B. Dorośli od 50 roku życia. Dlaczego takie grupy? To może zbyt proste, ale do 15 roku życia kształtuje się ciało człowieka, a od 50 roku życia zaczyna się deformować.

PRZEDMIOT DZIAŁAŃ

Dla dzieci to dwa schorzenia: 1. Otyłość. 2. Krzywizny.

To na początek, ale dlaczego wybrano te dwa defekty, nie trzeba wyjaśniać nawet. Otyłość skraca życie, a niewyleczone krzywizny skutkują niepełnosprawnościami.

Dla dorosłych: 1. Choroby serca. 2. Rak jelita grubego. 3. Rak piersi. 4. Rak szyjki macicy. 5. Rak prostaty. 6. Cukrzyca. 7. Udar.

Zestawu tych chorób także nie trzeba wyjaśniać i tłumaczyć, dlaczego właśnie te. To podstawowy zestaw schorzeń po 50-tce. Przyczyna problemów, kosztownych terapii i na koniec przedwczesnych zgonów.

PROMOCJA PROGRAMU

Istotny dla Programu jest wymiar edukacyjny, zaprojektowanie społecznej kampanii informacyjnej, która uświadomi mieszkańcom miasta, jak ważną sprawą są działania profilaktyczne odnośnie zdrowia. W kampanię powinny zostać zaangażowane media, akcje out door, instrumenty marketingu bezpośredniego, czyli zindywidualizowanych działań nakierowanych na konkretne osoby, tak jak to robią dobre firmy. To wydaje się kluczowe, aby trafiać bezpośrednio i przekonywać.

Zaangażowanie liderów opinii jest także konieczne. Promocja Programu to dość solidna robota marketingowa, nie łatwiejsza niż kampania prezydencka w mieście. PLH dowiódł, że kampanie wyborcze i politykę informacyjną w mieście umie prowadzić, więc prowadzeniu takiego Programu powinien podołać.

PODMIOTY UCZESTNICZĄCE

Dzieci

Do sprawy otyłości potrzebne będzie uczestnictwo szkół, klubów sportowych, trenerów. Wszak do walki z otyłością konieczne jest systemowe uprawianie sportu. Co i jak uprawiać, to trzeba opracować, zrobią to fachowcy od rehabilitacji poprzez sport. Zaangażować należy także ekspertów w dziedzinie dietetyki, którzy opracują sposoby żywienia, w którym zaufają rodzice. Potrzebna będzie także dedykowana kampania informacyjna, ale o tym pisaliśmy wcześniej.

Jeżeli chodzi o krzywizny, to w tej kwestii należy zaangażować firmy zajmujące się rehabilitacją, mamy takie w Sączu. Zajęcia z wf będą uwzględniały prowadzenie rehabilitacji pod okiem specjalistów, ale docelowo przez wuefistów.

W taki sposób uprawianie sportu może stać się bardziej powszechne, a nie będzie wszystko się kręcić wyłącznie wokół drużyny seniorów Sandecji. Tak też sport będzie służyć nie tylko rekreacji, ale także zdrowiu dzieci.

Dorośli

Aby sprawnie przeprowadzić program badań, to do niego zaangażować trzeba istniejące publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Określić należy pakiet badań zawierający wszystkie wymienione schorzenia. Należy zaproponować maksymalne udogodnienia: nieodpłatność, jedna wizyta, na określoną porę, bez kolejki, zapewnienie dojazdu, osoba pilotująca, itp.

Dobrze byłoby, aby także dorośli zaczęli uprawiać sport, więc może należy do tego zaangażować firmy zajmujące się sportem dla seniorów, np. branże fitness.

Nadzór nad Programem będzie realizowany przez urzędników magistratu, ale do realizacji zaangażowane będą firmy komercyjne wytypowane poprzez dobrze zaplanowane postępowania przetargowe.

LOGISTYKA

W tej materii konieczne jest zaprojektowanie działań, czyli: przyjazdów, dojazdów, mapy instytucji uczestniczących, obiegu informacji w zaprojektowanych kanałach informacyjnych, interaktywnych baz danych. W działaniach logistycznych uczestniczyć będą firmy przewozowe i informatyczne. Chodzi przecież o logistykę osób i informacji.

KOSZT

Trudno oszacować koszty w tej chwili bez szczegółowych wymiarów Programu, ale będzie to kosztować kilka milionów rocznie, a niech nawet kosztuje 5 mln rocznie. Warto ponieść takie koszty, ponieważ to przekłada się wprost na podnoszenie standardu życia mieszkańców, chęć mieszkania w Nowym Sączu. Tutaj grosza nie należy skąpić. Badania będą nieodpłatne. Rehabilitacja będzie nieodpłatna. Uprawianie sportu będzie nieodpłatne. Płacić będzie ratusz, płacić będzie firmom i osobom zaangażowanym w Program.

Firmy płacą podatki, więc część tych kosztów wróci do miasta, ale Program także będzie stymulował rozwój firm zaangażowanych, czyli całych branż. Program może stać się kołem zamachowym rozwoju sektora firm związanych z profilaktyką zdrowotną, rehabilitacją, dedykowanym sportem.

CZAS TRWANIA PROGRAMU

Ten Program powinien docelowo zmienić niedobre przyzwyczajenia, zmieniać sposób życia. Aby tak się stało, to potrzeba czasu, więc Program powinien trwać minimum 10 lat.

To tylko taki szkic działań, który wymaga szczegółowych opracowań. Można wystartować z czymś mniejszym, aby potem skalować i optymalizować, uczyć się na błędach. Ważne aby wystartowaćNie wolno bać się popełniać błędów, bo to paraliżuje. Ratusz dysponuje z pewnością fachowcami, których mogą wesprzeć mądrzy mieszkańcy i firmy, których trzeba zaangażować w organizację tego Programu. Istnieje PWSZ w Nowym Sączu i powinien zaangażować się w projektowanie Programu.

A może jakieś miasta na świecie organizują takie programy i możemy zaadaptować dobre rozwiązania? Skandynawowie na pewno coś takiego robią, trzeba dotrzeć i przeanalizować obecną praktykę. 

Może ta inicjatywa dotrze do PLH i on pójdzie tym tropem i zrobi jeszcze lepsze założenia, zadziała z większym wyczuciem i rozmachem. Trzeci rok prezydentury jest najwyższym czasem dla takich działań. Jesteśmy przekonani, że wszyscy radni poprą taki Program, zjednoczą się wokół niego.

Jak to wszystko się uda, to Nowy Sącz będzie przykładem dla innych miast w Polsce, będą reportaże, wywiady, opracowania, kilka prac magisterskich i może dwa doktoraty. PLH będzie ojcem sukcesu, bo to od niego zależy, czy Program zostanie uruchomiony. To ona trzyma teraz złoty róg. To PLH może w niego zadąć.

Gdyby PLH uruchomił z sukcesem Program Edukacyjny i Program Zdrowotny, to za … 30 lat będzie w Nowym Sączu ulica imienia Ludomira Handzla. Za stadion i nowy ratusz nie będzie ulicy…

Tymczasem … POMÓŻMY PREZYDENTOWI HANDZLOWI inspirując go ambitnymi pomysłami.

A może mieszkańcy Nowego Sącza powinni stworzyć społeczne forum poparcia dla tego pomysłu?

Postanowiliśmy … rzucić kości.

 

Inicjatywa Nowosądecka

Część o edukacji – http://prze-sacz.pl/pomozmy-prezydentowi-handzlowi-edukacja/

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
3 lat temu

Nic z tego nie będzie. Po prostu ta ekipa nie rozumie o czym piszesz – za mądre. Nie wiedzą jak się za to zabrać/gdyby się zdecydowali/ i nie mogą ustalić kogo reprezentujesz – więc jesteś nie koszerny – podejrzany element. Nie ma otwartości na przepływ energii – Ratusz zamknięty w matrixie propagandy. Przykro mi ale takie jest teraz rozumowanie.
Piotr.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x