Jako aktywistka sprawą Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu interesowałam się od końca 2019 roku. By znaleźć najlepszy sposób rozwiązania problemu, rozmawiałam o jego sytuacji z syndykiem i kierownikiem obiektu. Usiłowałam też zainteresować interwencją niektórych polityków, ale wiadomo, że spraw mają mnóstwo. W związku z tym stworzyłam petycję.

Miasteczko, które dotowano na prawie 100 mln zł stoi i niszczeje już kilka lat. Straszy na wjeździe do miasta, jako symbol zawiedzionych nadziei pokładanych w rysowanej przez długi czas wizji rozwoju Nowego Sącza. Wielokrotnie nie udało się go sprzedać1. Także z powodu niekorzystnej zmiany przepisów, która miała miejsce w ostatnich latach2. Władze publiczne obiecały, że cos zrobią, ale na obietnicach się skończyło.

Petycję może wysłać także jedna obywatelka, ale najlepiej zadziała społeczna presja większej grupy. Jak dotąd wielu ludzi popiera, ale niewielu się podpisuje. A czasu jest mało, bo wobec wysokich kosztów utrzymania obiektu za chwilę wszystko zostanie z niego wyprzedane. Dlatego postanowiłam wyjaśnić wszelkie zgłaszane wątpliwości. Oto lista zalet petycji, którą można podpisać w tym miejscu 3

1.ZOSTAŁA SFORMUŁOWANA W SPOSÓB OGÓLNY 

Zamiast określenia spółka skarbu państwa petycja zawiera określenie podmiot. Podmiotem może być bowiem także jednostka samorządowa, uniwersytet lub medium publiczne. Piszę też o wykorzystaniu przez ministra istniejących instrumentów prawnych albo o stworzeniu nowych. Jest wiele możliwości, a władza wykonawcza w postaci ministerstwa ma szerokie uprawnienia i ekspertów/ki, potrafiących w odpowiedni sposób poprowadzić sprawę. Wspomniana w petycji ARP Games to tylko przykład. 

2.MA ZAPOBIEGAĆ POTENCJALNEJ PATOLOGII 

Wiele razy zdarzało się, że inwestycja realizowana za publiczne środki była celowo doprowadzana do upadku, by przejąć ją za bezcen. To nie musi być przypadek Miasteczka, bo pomimo negatywnej oceny zarządzania po kontroli NIK, jeszcze nic nikomu nie udowodniono. Jednakże nadal w jego posiadanie może wejść ktoś przypadkowy, kto wykorzysta potencjał, tylko dla własnego zysku. A przecież zawsze jest tyle narzekań na podatki, na to, że trzeba płacić państwu. No to skoro już płacimy, to pilnujmy, żeby pieniądze były wydawane uczciwie na realizowanie ważnych celów społecznych, nie pieczarkarni, która miała tam powstać na prima aprilis4.

3.MA ZAPOBIEGAĆ MARNOTRAWIENIU ŚRODKÓW 

Kiedy przychodzi matka dziecka z niepełnosprawnością, to nie ma dla niej kilkuset złotych i niech głowy nie zawraca. Kiedy zwykli ludzie chcą dofinansowania czynszu w pandemii, to nie ma, niech będą solidarni. Gdy bilety dofinansować lub dopłaty do wody, to mają siedzieć cicho i nie być roszczeniowi. Także na Sandecję dla kibiców latami nie starczało. Ale kiedy  wielki przedsiębiorca podjedzie do ministra, to ten daje mu dotację na 100 mln, bo świetna okazja i perspektywa rozwoju i nikt potem nie pilnuje realizacji.

Wiecie ile kosztowało wedle NIK „wynalezienie” pomysłu na park technologiczny w Nowym Sączu? Blisko 5 mln złotych! 5. Wizja godna złotego umysłu i aż się ciśnie, żeby spytać, czy jeśli mi się marzy kurort nadmorski w górskiej dolinie, to też mi sfinansują, ale zamiast tego wolę oczekiwać odpowiedzialności. Skoro ktoś w rządzie powiedział kiedyś A to niech dziś powiedzą B i uratują co się da. Łatwo pięknie zacząć, a potem porzucić i umyć ręce. Okazuje się, że im wyższa funkcja, im większe pieniądze, tym odpowiedzialność za wydane środki mniejsza. No w sumie państwowe pieniądze są często traktowane jak niczyje. Za hajs publiczny baluj! Nie pozwólmy na to!

4.SKARB PAŃSTWA NAJLEPIEJ DA RADĘ SZYBKO POKRYĆ KOSZTY UTRZYMANIA OBIEKTU

Wiele osób mówi, że Miasteczko powinno przejąć miasto Nowy Sącz. W artykule na naszym blogu6 pojawił się fajny pomysł, stworzenia w nim regionalnego centrum oświatowego. Niestety koszt utrzymania samego budynku w wysokości ok. 50-70 tys. zł miesięcznie, to najpewniej za dużo. Dziś jest też już raczej za późno. Nim prezydent złożyłby projekt, a rada zechciała go przegłosować, minęłyby miesiące. Rok temu syndyk zaczął wyprzedawać niektóre wartościowe sprzęty. Trzeba działać szybko, dlatego petycja zostanie wysłana przed końcem stycznia. Obiekt jest na tyle duży, że podjęcie jednych przedsięwzięć takich jak produkcja gier, nie wyklucza innych działań. Najpierw park technologiczny musi jednak zostać ponownie uruchomiony, do czego niezbędne jest uregulowanie sprawy własności.  

5.SKARB PAŃSTWA MA WIĘKSZE SZANSE ROZWINĄĆ PARK TECHNOLOGICZNY OD PRYWATNEGO INWESTORA

Coraz częściej mówi się o tym, że tylko państwo ma szansę realizować innowacje, bo stać je na długi okres oczekiwania na zwrot z inwestycji i wysokie ryzyko niepowodzenia. Prywatny przedsiębiorca musi kierować się szybkim zyskiem. Przykłady innowacji finansowanych ze środków publicznych to technologie, które pozwoliły stworzyć podzespoły komputerów osobistych, internet, GPS7, ale też wiele innych z obszaru badań kosmicznych, biotechnologicznych, które biznes przejmował dopiero na etapie wdrażania.

6.DA SZANSĘ WYKAZANIA SIĘ PREZESOM Z POLITYCZNEGO NADANIA 

Jeśli nawet Miasteczko miałaby przejąć ta, czy inna spółka, nie samorząd lub uczelnia, to w sumie nawet lepiej. Spółki są miejscami posad dla głodnych koleżanek i kolegów polityków. Niech się do czegoś przydadzą, w czymś specjalizują, zaprezentują swoje wybitne umiejętności za setki tysięcy złotych. Inwestor z uczelni WSB NLU w Nowym Sączu poległ na zarządzaniu, może inni dadzą radę.

7.BEZ SPOŁECZNEGO NACISKU NIKT NIC NIE ZROBI Z MIASTECZKIEM 

Petycja8 zostanie wysłana niezależnie od ilości podpisów. Wedle przepisów nawet jedna osoba może taką wysłać. Ale im więcej będzie podpisów, im większe zamieszanie, tym większa szansa, że w natłoku zajęć ministrowie poważnie podejdą do problemu. Warto zwrócić uwagę, że od oddania i upadku tego parku w latach 2014-2015 władze krajowe i lokalne się zmieniły, ale żadna nic nie zrobiła. W Nowym Sączu wygrywa PiS. Sądecczyzna jest uznawana za bastion tego ugrupowania. Minęło 5 lat władzy i cisza. Najwyraźniej trzeba się upomnieć. Dlatego złóżcie podpis:

https://www.petycjeonline.com/miasteczkomultimedialnenowysacz

ŹRÓDŁA/LINKI

 

  1. 1.T. Biela, Nowy Sącz. Miasteczko Multimedialne po raz siódmy idzie pod młotek. Cena za obiekt bardzo spadła, https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-miasteczko-multimedialne-po-raz-siodmy-idzie-pod/ar/c1-8034553.
  2. 2.Po zmianie ustawy prawo upadłościowe (październik 2019 roku) został dodany do art. 317 ust. 3, czyli zapis, który rozszerzył obowiązek wstąpienia do postępowań administracyjnych również na nabywcę samej nieruchomości. Zmianie uległ też art. 315, z którego usunięto ust. 2 w brzmieniu: Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi nieruchomość lub jej ułamkowa część, której nie można zbyć z zachowaniem przepisów ustawy, a dalsze pozostawanie nieruchomości w masie upadłości będzie niekorzystne dla wierzycieli z uwagi na obciążenie masy związanymi z tym kosztami, sędzia-komisarz może zezwolić syndykowi na zawarcie umowy przekazania nieruchomości gminie albo Skarbowi Państwa. Dziś brzmi on: Sędzia-komisarz może wyłączyć określone składniki majątku z masy upadłości, w tym nieruchomość lub jej ułamkową część, jeżeli nie można ich zbyć z zachowaniem przepisów ustawy, a dalsze pozostawanie tych składników majątku w masie upadłości będzie niekorzystne dla wierzycieli z uwagi na obciążenie masy upadłości związanymi z tym kosztami. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie. Może to powodować komplikacje z przekazaniem mienia administracji państwowej, nawet wówczas gdy jest niezbywalna.
  3. 3. Petycja – https://www.petycjeonline.com/miasteczkomultimedialnenowysacz.
  4. 4.J. Michalik, Pieczarki w Brainville czyli jak to z tym przedsiębiorcą z Biłgoraja było, https://sadeczanin.info/gospodarka/pieczarki-w-brainville-czyli-jak-z-tym-przedsiebiorca-z-bilgoraja-bylo.
  5. 5. „know-how – koncepcji i Projektu funkcjonowania „Miasteczka Multimedialnego” wartości 4 800 tys.” – z raportu NIK, wystąpienie pokontrolne KGP.410.011.04.2015.
  6. 6.Pomóżmy prezydentowi Handzlowi – edukacja, http://prze-sacz.pl/pomozmy-prezydentowi-handzlowi-edukacja/.
  7. 7.J. Kapiszewski, Za innowacjami stoi państwo, a nie biznes, https://forsal.pl/artykuly/730788,innowacje-mariana-mazzucato-przedsiebiorcze-panstwo.html.
  8. 8.O petycji w Gazecie Krakowskiej – https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-miasteczko-multimedialne-dla-tworcow-gier-wideo-i-branzy-gamingowej-petycja-do-premiera/ga/c9-15377130/zd/47321236.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x