Tekst powstał parę miesięcy temu, ale zawieruszył się w kieszeni Sorosa. W zasadzie nie ma znaczenia jaka nazwę inwestycji wstawimy w tytule, bo schemat działania jest powtarzalny. Żeby nie było, my lubimy jak Sądecczyzna rośnie w siłę a gmachy publiczne pną się w górę. I tak, oprócz wrodzonego szyderstwa, nie mamy chęci żeby odbierać chleb powszedni specjalistom od realizacji strategicznych inwestycji. Po prostu, jako laicy nie mamy pomysłu na innowację, ale doceniamy groteskę.

Zatem zamiast kupować dostęp do Netflixa, polecamy lekturę sprawozdań ze strony /za darmo!/:

https://bip.malopolska.pl/nowysacz/Article/id,285768.html

W związku ze sporym zainteresowaniem i licznymi zapytaniami, dla wszystkich „nie czających” fabuły wysokobudżetowej produkcji Urzędu Miasta Nowego Sącza pt.: „Sądecka Wenecja” PRZESĄCZ przedstawia streszczenie poprzednich sezonów.

Trochę się narobiło szumu, że ok. 4,5 mln PLN kosztowała dokumentacja projektu. Przy czym, koszt samych papierów był uwzględniony w budżecie miasta na 2017 i w sprawozdaniach z realizacji budżetu z 2016. Stąd tez nie rozumiemy zaskoczenia dziennikarzy. Ale dla wszystkich zainteresowanych, przedstawiamy krótkie streszczenie poprzednich sezonów 1:

Sezon 1:

[pilot]

W 2014r. przeprowadzono przetarg na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej – projektu budowlanego i wykonawczego oraz studium wykonalności dla zadania.

Umowę z wyłonionym wykonawcą podpisano w styczniu 2015r. z terminem oddania dokumentacji 30.09.2015r.

[zwrot akcji]

15.09.2015r. z uwagi na opóźnienia i utrudnienia w postępowaniu środowiskowym Aneksem Nr 1 wprowadzono podział inwestycji na zadanie I – WENECJA SĄDECKA i zadanie II – REWITALIZACJA PARKU STRZELECKIEGO, z uzyskaniem rozstrzygnięć administracyjnych odrębnie dla każdego z nich, oraz możliwości fakturowania częściowego.

[cliffhanger 2]

Termin zakończenia umowy przesunięto na 30.11.2016r.

Sezon 2:

[nuda, sztampa, droga na Ostrołękę]

Zgodnie z wyżej wymienionym aneksem w X.2015 r. w oparciu o protokół zaawansowania prac projektowo-studialnych z dn. 30.09.2016r. wydatkowano kwotę 2.200.000 zł.

W XI.2016 roku w oparciu o Protokół bieżącego zaawansowania prac projektowych wydatkowano środki w wys. 942.650,00 zł.

W roku 2016r.:

Dla ZADANIA I – Rewitalizacja Wenecji Sądeckiej – prowadzone jest postępowanie w sprawie uzyskania decyzji środowiskowej.

Dla ZADANIA II – Rewitalizacja Parku Strzeleckiego – uzyskano decyzję środowiskową oraz decyzje ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla pełnego zakresu Zadania II. Trwają  czynności związane  z przygotowaniem wniosku o pozwolenie na budowę.

Sezon 3

[po małym zainteresowaniu sezonem 2, UMNS postanowił zmienić scenarzystę i wywalić reżysera]

W związku z faktem, iż termin umowny opracowania kompletnych dokumentacji przypadał na grudzień 2016 oraz z uwagi na opóźnienia w pozyskaniu Decyzji środowiskowej dla ZADANIA I, nie było możliwości dokonania zapłaty za wykonane prace projektowe. Dlatego też koniecznym było przesunięcie środków w łącznej kwocie 1.346,850,00 zł na wydatki niewygasające z upływem roku budżetowego 2016, a tym samym zawarcie Aneksu nr 3 zmieniającego termin zakończenia umowy na 30.03.2017r. [powstała luka narracyjna w postaci tajemniczego Aneksu nr 2]

Razem wyszło 4 489 500 PLN, w międzyczasie wybucha afera portalowa, że RIO, i że „kradno”. Miasto Nowy Sącz rozpaczliwie szukając pieniędzy na realizację inwestycji i mając już dokumentację projektową, złożyło wniosek o dofinansowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Po zmianie reżysera i okrojeniu budżetu, odświeżony projekt „Rewitalizacja Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu” na kwotę 53 204 561,28 zł., stara się o kwotę 34 173 751,79 zł. Do końca roku losy serialu powinny się wyjaśnić.

Reasumując, pierwszy sezon serialu był dobry, trzymający w napięciu, budżet rósł, a wyszło jak zwykle. Drugi i trzeci sezon nie przyciągnie już takiej ilości widzów. Co najwyżej projekt padnie w połowie trzeciego sezonu z braku środków lub zostanie wykonany po najmniejszej linii oporu. Gdzie tkwi błąd? Przed wszystkim w niedostosowaniu serialu do realiów, możliwości organizacyjnych i do oczekiwań widzów. Niestety, na chwilę obecną, projekt skierowany jest wyłącznie do zagorzałych fanów.

Za to, już za chwilę, już za moment – premierę będzie miał pierwszy sezon kolejnej super produkcji UMNS pt.: „Stadion Sandecji”!

Niestety przedłużają się pracę nad produkcją obyczajową pt. „O jeden most heleński za daleko”, co więcej plotka głosi, że UMNS zrezygnował z dość kosztownego projektu „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej”. Ale to tylko plotki…

Końcówka roku zapowiada się równie ciekawie, ale napiszemy o tym dopiero, gdy pojawią się konkretne finansowe dokumenty. Póki co, uważnie obserwujemy, machinę promocyjną producenta. I spodziewamy się pełnej ekscytujących zwrotów akcji i patriotycznego przesłania produkcji!

  1. Na czerwono komentarze autorskie, na czarno i kursywą „Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Nowego Sącza za 2016 rok”, Nowy Sącz, 31.03.2017.
  2. Cliffhanger (ang. „zawieszenie na krawędzi klifu”) − zabieg fabularny, polegający na nagłym zawieszeniu akcji w sytuacji pełnej napięcia, w której główni bohaterowie znajdują się w trudnej sytuacji, nawet zagrożenia życia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cliffhanger.