W ciągu ostatniego roku wśród samorządowców zapanowała moda na wprowadzanie tzw. stref – relaksu, wolnych od LGDP 1, wspierających rodziny, zawierzonych lokalnym świętym, przyjaznych czworonogom (z naciskiem na psy). Można oczywiście zażartować, że te wszystkie obyczajowe uchwały są tylko deklaracjami światopoglądowymi, bo nikt w praktyce nie wie jak miałyby być realizowane. Ale Nowy Sącz i niektóre gminy ościenne wzięły rzecz na poważnie. I tym sposobem miasto powoli staje się liderem i jeszcze nieoficjalnie, bez medialnego rozgłosu, wprowadza pierwszą w Polsce, innowacyjną – Strefę wolną od ludzi.

Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z tak rewolucyjnym ekologicznie podejściem do zarządzania aglomeracją. Co jest największymi bolączkami Sądecczyzny: fatalna jakość powietrza, zła infrastruktura komunikacyjna, niskie zarobki i brak perspektyw dla młodych ludzi. Samorządowcy znaleźli genialne w swojej prostocie rozwiązanie – stopniowa depopulacja regionu. Świat płonie a Sądecczyzna ma antidotum na postępującą degrengoladę. Tylko zmniejszenie zaludnienia zatrzyma zmiany klimatu! Jeżeli ktoś wątpi, w powodzenie projektu „Strefa wolna od ludzi” – niech przeanalizuje czarnobylską strefę wykluczenia, która blisko 34 lata po katastrofie odradza się jako królestwo dzikiej przyrody.

Nowy Sącz w zestawieniu z terenami opuszczonymi po katastrofie w Czarnobylu na Ukrainie.

Długofalowa strategia regionalna obejmuje:

 • wzrost zachorowań na nowotwory i choroby płuc spowodowane wielokrotnym przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza. Przy czym regionalne działania wpisują się w strategię krajową zakładającą ograniczenie budżetu przeznaczonego na finansowanie służby zdrowia.

Sól tej ziemi i nadzieja narodu, po zawiązaniu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, raczej nie będzie skora do zamieszkania w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Ludzie w średnim wieku, słysząc astmatyczne rzężenie swoich bąbelków, też wybiorą zdrowsze otoczenie.

 • wprowadzenie innowacyjnych systemów sortowania odpadów w gospodarstwach domowych. W związku z podwyżką cen wywozu śmieci zmianie ulegnie system segregacji na kategorie „do spalenia w ciągu dnia” i „do spalenia w nocy” – dodano nową kategorię, dla osób zmotoryzowanych – „do wywiezienia do lasu” 2

Z tego miejsca serdecznie pozdrawiamy Panią Wandę, która po wyczerpaniu środków na zakup węgla, jako opału używa butów z tzw. „darów”. Możecie wprowadzić miliony kontroli i programów wymiany pieców, a i tak ludzie, których nie stać na ogrzewanie będą palić martwym kotem/podkładem kolejowym, bo na nic innego nie będzie ich stać.

 • wprowadzenie Samorządowej Karty Praw Rodzin 3, której zapisy wystarczająco chronią uczniów i rodziców np. Szkoły Podstawowej nr 1 4 oraz wspierają transport niepełnosprawnych 5

Niestety postęp nie zawsze spotyka się z entuzjazmem mieszkańców, ale to kwestia czasu, kiedy Sądeczanie zrozumieją, że Samorządowa Karta Praw Rodzin zastępuje wszystkie dotychczasowe obowiązki gminy. Zgodnie z założeniami quasi-religijnej uchwały, samorządy powinny kierować się dobrem rodziny w prowadzonej polityce społecznej i ekonomicznej, a zadaniem instytucji oświatowych jest wspomaganie jej funkcji wychowawczej. Karta ma być katalogiem dobrych praktyk, w tym przypadku jej wdrożenie przyjęło formę likwidacji placówki jako respektowania praw rodziców i ograniczenia pomocy dla niepełnosprawnych. Przecież tak poważna uchwała miasta nie może być fikcją w praktyce.

Wesołe miasteczko – Nowy Sącz i Prypeć
 • partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz wpływów do budżetu. Pierwszym krokiem jest przedłużenie umowy na dzierżawę terenu dla starosądeckiej asfaltowni. W tym aspekcie też napotkano opór mieszkańców, którzy przedkładają własne zdrowie i komfort życia nad dobro wspólne 6. Po raz kolejny mamy do czynienia z całkowitą bezradnością Sądeczan w starciu z prywatnymi firmami prowadzącymi działalność dokuczliwą lub szkodliwą. Decyzją radnych, Stary Sącz dołączył do Gorlic 7 i Korzennej 8, gdzie uciążliwe sąsiedztwo firm produkcyjnych nie zachęca do osiedlenia się.
 • utrzymanie stałego poziomu wynagrodzeń w sądeckich przedsiębiorstwach i promocja marki regionu „Sądeckie zagłębiem taniej siły roboczej!”. Nie ma co się rozwodzić nad rynkiem pracy w „zagłębiu milionerów”, bo jaki jest każdy wie. Argument w postaci 2,5 tys. netto może, co najwyżej przyciągnąć Ukraińców, ale tych mniej wymagających i tych, którzy zabłądzili w drodze do Niemiec.
 • konsekwentna polityka wysiedleńcza dla osób nieidentyfikujących się jako prawdziwi i heteroseksualni Polacy patrioci – w skrócie PiHPP. Promocja rozwiązania „Zabierz stąd swoje podatki pedale” cieszy się coraz większą popularnością w naszym regionie! W perspektywie kolejnych dziesięcioleci może to być podstawa do rozwinięcia tzw. „dark tourismu” 9.

Reasumując – mamy do czynienia z kolejny sądeckim cudem – tym razem ideologicznym. Między bajki możemy wsadzić te wszystkie koncepcje zrównoważonego rozwoju i podniesienia komfortu życia ludzi, które nigdy nie przyjęły się na naszej tradycyjnej glebie. Sprawne państwo zabezpieczające interesy swoich obywateli też okazało się oszustwem. Jak widać, jedynym pomysłem wybranych przez Sądeczan polityków jest św. Małgorzata, która pokona zarówno smog, jak i lewackie hordy. Szkoda tylko, że większość mieszkańców nie doczeka tego triumfu.

Ps. Zupełnie poważnie, dla tych lubiących grzebać w danych statystycznych polecamy sprawdzić saldo migracji dla Nowego Sącza oraz poczytać publikację Klubu Jagiellońskiego 10 pt.: Uciekające metropolie. Ranking 100 polskich miast, w którym to Nowy Sącz zajął 99 miejsce w rankingu dotyczącym jakości życia. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w walce o bezludną ziemię! Tę ziemię!

Ps.2  Może nam ktoś odpowiedzieć na pytanie, dlaczego smog i zmiany klimatu to mit, a lewackie hordy i protokoły mędrców Syjonu to najprawdziwsza prawda?

ZDJĘCIA:Michael Kötter, Marcin Zoń , archiwum prywatne

 1. o tym co uchwalili radni – https://poznan.tvp.pl/46375870/strefa-wolna-od-lgdp-w-wielkopolskich-szczytnikach-radni-pomylili-nazwe-skrotowca.
 2. O wzroście cen za wywóz śmieci – https://www.starosadeckie.info/wydarzenia/stary-sacz-za-wywoz-smieci-zaplacimy-100-wiecej/.
 3. O Samorządowej karcie praw Rodzin – https://www.dts24.pl/radni-pis-wybieram-nowy-sacz-samodzielnie-uchwalili-dla-miasta-samorzadowa-karte-praw-rodziny/.
 4. na temat pomysłu likwidacji szkoły – https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-handzel-chce-likwidacji-najstarszej-szkoly-w/ar/c1-4965100.
 5. Materiał dotyczący likwidacji transportu dla osób z niepełnosprawnościami – https://www.dts24.pl/niepelnosprawni-z-nowego-sacza-nie-rozumiemy-dlaczego-prezydent-nas-nie-lubi/.
 6. Mieszkańcy nieskutecznie protestowali w 2018 roku, a w roku 2019 dokonano kolejnego przedłużenia dzierżawy, https://www.starosadeckie.info/wydarzenia/apelujemy-o-zamkniecie-asfaltowni-mieszkancy-nie-wierza-w-dialog-z-burmistrzem-jest-skarga/, Uchwała XV/276/2019 – https://bip.malopolska.pl/starysacz,m,328316,xv-sesja-rady-miejskiej.html.
 7. Czyhająca nad Gorlicami katastrofa klimatyczna – https://www.gorlice.pl/pl/225/7090/kolejne-kroki-w-sprawie-wywozu-nielegalnych-odpadow-z-terenu-bylej-rafinerii.html.
 8. Smród w Niecwi https://www.dts24.pl/na-cb-radio-mowia-o-niecwi-hiroszima-ludzie-maja-dosyc-sasiedztwa-zakladu-utylizacji-odpadow/.
 9. czarna turystyka perspektywy – https://turystyka.wp.pl/czarna-turystyka-coraz-bardziej-popularna-6044249848689793a.
 10. Raport o jakości życia w polskich miastach – https://klubjagiellonski.pl/publikacje/uciekajace-metropolie-ranking-100-polskich-miast/.