Snuje się historia na sesjach rady w naszym mieście. Ale czy to jest historia przez duże H? Niestety, to raczej historyjki, wydarzonka, ekscesiki, czasami nawet ktoś coś mądrego powie, trzeba uczciwie zaznaczyć.

Wszystkiemu się dziwić, to dowód niedojrzałości, a nawet naiwności. Ale nie dziwić się niczemu, to łatwiejsze, ale także niewłaściwe. Trzeba się zatem dziwić i nie dziwić wyrywkowo. Pisać zaś trzeba o jednym i drugim. Takie jest zadanie korespondenta nie-wojennego z sesji rad miejskich w Nowym Sączu.

Sesje umożliwiają przeżywanie zdumiewającego zjawiska deja vu. Psychologia twierdzi, że to anomalia funkcjonowania mózgu. Na sesjach dzieje się to naprawdę. Dochodzi zatem do symultanicznego strumienia osławionej prawdy czasu i prawdy ekranuHybrydowość wydarzania się, to częste zjawisko na sądeckich sesjach rady.

Na radzie znowu dyskutowano namiętnie o stawce za wywóz śmieci, a wydawało się, że to ta sama dyskusja jaką przeżywaliśmy, także przy dyskusji o dopłatach do wody. Historia kołem się toczy.

Na froncie tej dyskusji występowali ci sami bohaterowie: wiceprezydent Bochenek, radna Cabała, radny Czernecki. Powstał front walki. Po jednej stronie frontu Ratusz i Koalicje, po drugiej radni PiS. Argumentowali, ale kompletnie niekompatybilnie. Bochenek pokazywał obliczenia, kalkulacje, zestawienia. Wyglądało to dość wiarygodnie.

Ratusz obliczył, że roczny koszt wywozu śmieci w mieście to 19 mln. Dokonując prostej operacji arytmetycznej uwzględniającej ilość mieszkańców i ilość miesięcy – wyszło, że stawka za wywóz śmieci to 19 zł. Bochenek przedstawił zestawienia miast i wyszło, że to najniższa stawka.  Ratusz tak to przedstawił, że ogłoszą przetarg i trzeba się liczyć, że taka będzie najniższa oferta, te 19 mln. Bochenek podkreślił, że nie musi wygrać przetargu spółka Nova. Ale wiemy, że tak się zapewne stanie.

Tak ratusz uciekł od szacowania kosztów funkcjonowania Nova. Pisowcy chcieli grillować zarząd Nova, ale głównie prezydentów, szczególnie że w tym roku planuje się dopłatę do Nova na prawie 2 mln.

To ciekawe, czy można obniżyć koszty w Nova, a tym samym stawkę 19 zł. Gdzie tam szukać oszczędności? Jak zwykle, w administracji i zarządzaniu spółką, ale to dotyczy wszystkich spółek komunalnych. Może warto zrobić taką przymiarkę?

Radna Cabała przyjęła postawę Rejtana. Wraz z innymi radnymi PiS-u blokowała podwyżkę proponowaną przez Prezydenta Ludomira Hnadzla. To dość pragmatyczna postawa, ale tylko z punktu widzenia przyszłej kampanii wyborczej. Blokowanie wszelkich podwyżek może przecież przysporzyć głosów w następnej elekcji. Nie kalkulowano cen wywozu śmieci, ale obliczano zysk wyborczy.

Tak, to dyskusja o stawkach za wywóz śmieci przerodziła się w kampanię wyborczą. Ona zresztą trwa od ostatnich wyborów. Radni PiS chcą odzyskać miasto, bo nigdy się nie zgodzili z wynikiem wyborów prezydenckich. Ogłaszanie przez PLH jakichkolwiek podwyżek jest okazją do protestów i szumnych wystąpień w obronie mieszkańców. Taką cenę musimy płacić za demokrację, której istotą są wybory.

Populizm jest kuszącym instrumentem podczas kampanii wyborczej. No cóż, nie jest łatwo odróżniać prawdy od fałszu, populizm od odpowiedzialności. Wyborcy kierują się najczęściej emocjami, nie mają czasu na wysiłek oddzielania plew od ziarna.

Ostatecznie, podczas głosowania, utrzymano stawkę 19 zł od osoby za wywóz śmieci. Tym razem radny Głuc wstrzymał się od głosu. To ciekawe, ale to może mieć związek z podpisaniem umowy koalicyjnej w Warszawie.

Dyskutowano również o zmianach w ustawie budżetowej miasta. Do przewidzenia był przebieg tej dyskusji. Pisowcy byli przeciw i standardowo się nie zgadzali ze zmianami, a nawet gdy się zgadzali z wybranymi pozycjami, to także nie zgadzali z całością. Można się zgadzać i nie zgadzać zarazem, jak mawiał klasyk: być za, a nawet przeciw. Ale to przeciw było głównym motywem dla pisowskich członków rady. Tak już będzie za kadencji PLH.

W ramach tych zmian w budżecie pojawiła się pozycja prac archeologicznych na płycie rynku, prowadzonych przy okazji prac remontowych. Podobno pod płytą znajdują się jakieś pomieszczenia, które mogą stać się atrakcją turystyczną. Pozycja budżetowa na badania to 35 tys. Dyskutowano namiętnie o tej pozycji bodaj godzinę. Radna Cabała uporczywie kontrowała z charakterystyczną manierą, dzięki której akcentowanie wypowiadanych przez radną słów ma większą wagę niż ich znaczenie. Akcentowanie ma tworzyć wiarygodność, znaczenie samych słów nie jest już tak istotne. Radna Cabała z rozmachem stosuje tę oracyjną inżynierię, więc na tej sesji także się tak działo. Ostatecznie zagłosowała przeciw wszystkim zmianom w budżecie wraz z radnym Pancerzem.

Tak przebiega konstruktywna krytyka na sesja rady. Należy przemyśleć zasadę przywrócenia liberum veto. Wtedy PLH byłby zupełnie bez szans.

Wystąpił także radny Czernecki i tak zapalczywie krytykował, aż w zapamiętaniu wreszcie stwierdził:

„Klub PiS decyduje o inwestycjach w tym mieście i niestety taka jest prawda.”

Chodziło mu oczywiście, że PiS ma większość w radzie, bo ma 12 głosów, ale te przejęzyczenia mają swoją urodę.

Przywołany radny Czarnecki protekcjonalnie apelował, aby sobie nie „ubliżać” i potem bardzo „życzliwie” polemizował z radnym Gajdoszem. Zaczął snuć nawet predykcje wyborcze w odniesieniu do radnego Gajdosza i stwierdził, że

gwarantuje to panu, że nie będzie pan w następnej radzie”.

Taki to życzliwy i miły człowiek ten nasz radny Czernecki. Nie ubliża i rąbka nieba przychyli.

Strony konfliktu w radzie na sesjach raczą się także licznymi złośliwościami, które przeradzają się w infantylną małostkowość. Pisowcy chcieli ograniczać głoś PLH do 3 minut. Gdy wiceprezydent Bochenek miał wystąpić w imieniu PLH, to robiono mu przeszkody przez prawie całe 30 minut, czyli stracono 27 minut.

Wiceprezydent, w drodze rewanżu, lekceważył i podśmiechiwał się. Wymieniano ciosy. Bochenek stosował soft power, a Pisowcy wkładali kij w szprychy. A przewodniczący Kądziołka epatował fałszywą galanterią, nawoływał do szacunku, ale on dobrze czuje się w pozie moralisty. Jest takie powiedzenie o diable i ornacie.

Pod koniec sesji doszło do sporu na temat sposobu prowadzenia obrad. Koalicje były za metodą tradycyjną, a Pisowcy za metodą digitalną. Gdyby Koalicje miały refleks i zgłosiły prowadzenia digitalne, Pisowcy byliby za metodą tradycyjną. Reguła przekory funkcjonuje niezachwianie na sesjach rady w Sączu.

W ostatniej fazie prowadzenie sesji powierzono radnemu Czerneckiemu. On prowadzi sesję zawsze z komiczną pozą protekcjonalnego profesjonalisty. Ale wychodzi wówczas, jak zawsze, czyli śmiesznie. No i mamy te jego: urocze wpadki, przejęzyczenia, zacięcia, małe żałośliwości, nerwowe reakcje, szyderstwa, które wyłażą z worka zawodowca Czerneckiego, jak skrzydlate robaki. Te wpadki nie rymują się z pozą profesjonalisty. Tworzy się wówczas istne teatrum o cesze tragifarsy.

Na samym końcu sesji udzielił sobie głosu przewodniczący Czernecki. Złożył oświadczenie, jak to dosłownie ujął:

muszę oddać oświadczenie, manipulację Ludomira Handzla”.

Otóż, radny Czernecki wystąpił do PLH „z apelem o poparcie naszego apelu”. Apelował do PLH, aby lekarze prowadzili badania pacjentów bezpośrednio, wiedząc że PLH nie ma żadnego przełożenia na lekarzy.  PLH odpisał, że radny zbija kapitał polityczny na wirusie i przesłał „apel” radnego Czerneckiego do Ministerstwa Zdrowia.

Radny Czernecki zaprotestował, że „zwrócił się z apelem, a nie ubijaniem kapitału”. Dalej demaskował, że „tak manipuluje się ministrami, a oni się śmieją z tego”. Zadał retoryczne pytanie: dlaczego prezydent atakuje moją osobę? 

Dziwił się, że tak się dzieje, bo PLH pochodzi z dobrej rodziny, podkreślił również, że nie dziwi się atakom wiceprezydenta Bochenka. Tak sprytnie zasugerował, że Bochenek nie pochodzi z dobrej rodziny. Prawdziwa dyplomacja w Sączu. Urocze.

Wypada zaapelować do radnego Czerneckiego, aby apelował, aby apelował częściej, zimą i latem, w pogodę i słotę, na przekór wszystkiemu i wszystkim, w jakiejkolwiek sprawie – ku pokrzepieniu serc Sądeczan.

Korespondent KOGUT

Relacje z poprzednich sesji:

15 września 2020

17 sierpnia 2020

3 i 4 lipca cz. 2

3 i 4 lipca 2020 cz. 1

2 czerwca 2020

26 maja 2020

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x