Jak wyglądał Wasz powrót do nauki stacjonarnej? Czy zostaliście poinformowani jakie procedury wprowadziła szkoła? Czy procedury zostały wdrożone?

Na początku roku wszystko zostało nam przedstawione: wymagania sanitarne i formalne1 . Rodzice podpisali oświadczenie o naszym stanie zdrowia. Przedstawiono nam zasady: każda klasa używa innego wyjścia i wejścia do budynku szkoły, na korytarzu nosimy maseczki, obowiązkowa dezynfekcja i mycie rąk, wietrzenie sal, a jak jesteśmy chorzy – nie powinno nas być w szkole. Powtarzano, że nauczyciele będą pilnować obostrzeń, jeżeli zauważą u nas objawy – trafimy do izolatki, a jeżeli w trakcie lekcji wyjdziemy z budynku szkoły, nie możemy już wrócić. W klasie obowiązywał zakaz dzielenia się jedzeniem, piciem, czy przyborami szkolnymi. Siedząc na lekcjach nie musiałyśmy i nie musieliśmy mieć nałożonych maseczek, ze względu na odstępy między nami.

We wrześniu na lekcjach organizacyjnych poznaliśmy wszystkie wymagania. Przy wejściu stanął płyn do dezynfekcji, a szkoła zaczęła funkcjonować.

Już podczas poznawania nowych wymogów część z nas nie wyobrażała sobie, jak bezpieczeństwo mamy zachować na lekcji wf-u, które akurat odbywały się z grupą z innej klasy, a przez szatnie przewijało się kilka klas jednocześnie. Przed pandemią, często zmieniając salę na przerwie – po prostu stało się w korku. Ciężko było sobie wyobrazić, jak to będzie wyglądało, gdy mamy zachowywać odstępy.

Czy nauczyciele i uczniowie dostosowali się do wymogów MEN i wytycznych dyrektora szkoły?

Mimo chęci i wydrukowania zasad na kolorowych plakatach rzeczywistość nie przebiegała zgodnie z wytycznymi dyrekcji i ministerstwa.

Na korytarzach, stykając się ramię w ramię, spotykanie osób bez maseczek lub używających ich nieprawidłowo, nie było wyjątkiem.

Nikt w sumie nie wiedział, którego wejścia ma używać wchodząc do szkoły, więc wszyscy po prostu zaczęli to ignorować. Stan środków higienicznych (głównie mydła, czy ręczników papierowych), wrócił do stanu sprzed epidemii, czyli nikogo nie dziwiło, gdy rąk w toalecie nie dało się umyć. W pewnym momencie do mojej klasy mimo zakazu na przerwach przychodziły osoby z innej, ludzie pili z jednej butelki, a paczka żelków szła wężykiem, by każdy mógł się poczęstować.

Zdarzało się, że przez całą lekcję ktoś kaszlał, a na lekcje przychodziły osoby ze wszystkimi objawami COVID-19, w tym bez węchu i smaku, nie chcąc stracić cennych godzin matematyki.

Nauczyciele i nauczycielki żartowali, że „mają nadzieję, że to nie koronawirus”. Bez zaskoczenia na lekcji wf-u z uczniami z innej klasy, graliśmy w siatkówkę bez maseczek.

Czy w szkole zdarzyły się potwierdzone przez Sanepid przypadki zakażenia? Czy szkoła wdrożyła wytyczne w przypadku potwierdzonego przypadku COVID?

Już we wrześniu jedna z klas została wysłana na kwarantannę, nikt nie zdziwił się, gdy okazało się, że w mojej klasie również jest osoba z pozytywnym wynikiem testu. Wytyczne zostały wdrożone, klasa przeszła na nauczanie zdalne, na którym realizowane były trzy przedmioty. Już wcześniej w każdym roczniku jakaś klasa odbywała kwarantannę. Przejście całej szkoły na tryb nauki zdalnej to kwestia kilku dni lub tygodni.

Co myślisz na temat funkcjonowania szkoły w czasie pandemii?

Problem i pytania odnośnie bezpieczeństwa, zgłoszone do dyrekcji spotkał się z całkowitym niezrozumieniem i bagatelizowaniem.

Instrukcje, jakie szkoły dostały odgórnie nie były jasne i jednoznacznie. Nawet uczniowie i uczennice widziały, jakie panuje zamieszanie. Tak naprawdę to, jak każda szkoła się przygotowała, zależało od indywidualnego podejścia dyrektorów i dyrektorek szkół do pandemii. Wydaje mi się, że żaden mój kolega, ani żadna moja koleżanka nie spodziewała się, że nasza szkoła będzie w stanie funkcjonować stacjonarnie tak długo. Od początku nauczanie zdalne było w pełnym lub częściowym zakresie rozwiązaniem racjonalnym. Chaos i brak jednoznacznych wytycznych wprowadziły nie tylko zagrożenie epidemiologiczne, ale utrudniły naukę.  

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x